Děti ve věku čtvrtého měsíce

Vaši miminko už umí kromě hlavičky ovládat i svá záda. Postupně začíná objevovat svět a vnímat cizí osoby. Miminku se u cizích lidí nemusí líbit a maminka by ho neměla trápit pobytem u nich. V tomto období miminko začíná objevovat svět svými ústy. Všechny věci, které dítě objeví, mohou skončit v ústech, ať už se jedná o části těla, hračky, oblečení nebo cokoliv jiného, co nalezne. Proto byste z dosahu dětí měly odstranit vše, co může být dítěti nebezpečné a mohlo by spolknout. Může se mu také více zamlouvat dudlík, který by neměl mít v puse celý den. Je důležité, aby ho maminka vyndala, aby dítě mělo prostor zkoumat svět. Také si začne přitahovat všechna věci, které mu budou nablízku. Dokáží se také přitáhnout ručičkama do sedu, ale sedět samo nezvládne. Není ani dobrého v tom podporovat, mohl by si totiž zničit páteř. Až bude miminko dostatečně vyvinuté, naučí se sedět samo. 

Čtvrtý měsíc

Změna se může týkat také vzhledu. Změnou mohou projít oči, které se z tmavě modré Mohou zbarvovat do barvy, která mu zůstane. Ale modré také mohou zůstat natrvalo. Změnu můžete poznat i na vláskách. Původní, které má od narození, mohou postupně vypadávat a růst vlásky nové. 

Miminko 4 měsíc

V tomto věku je možné začít pomalu s příkrmy. Jedná se o příkrmy zeleninové či ovocné. Miminko je ještě stále malé a nezvládne sníst velkou porci. Ale ochutnávání je v tomto věku důležité. Můžete mu zkusit dát 2 až 3 lžičky příkrmu a uvidíte, jak se miminko bude tvářit. Měli byste si tedy do své výbavičky pořídit nezávadnou plastovou lžičku, mističku nebo talířek, také bryndák, aby dítě nezašpinilo své oblečení. Zakoupit také můžete lehátka, ve kterém dítě bude ležet, abyste ho mohli lépe nakrmit. Miminko není zvyklé být samo a má rádo společnost. Může si ji vynucovat pláčem. Také ho můžete nachytat u toho, jak si brouká a povídá. Dokáže ovládat svou hlasitost a tón.