Starý nábytek má své osobité kouzlo. Prožil s námi mnoho let a mnoho si toho pamatuje. Pokud nám již jeho vzhled nevyhovuje, co takhle dát mu nový život? Starou sedačku jednoduše potáhnout novou látkou, židle nebo stůl obrousit a přelakovat? Klidně jinou barvou než byla ta původní. Změna je život, ale zachování kouzla starého nábytku je unikát.

sedačka

Starou oprýskanou dřevěnou židli můžete slepit, na dřevu opravy vidět nejsou. Novodobý nábytek z dřevotřísky takové opravy nesnese. Dřevotříska se rozklíží nebo rozpadne a už vůbec jí nemůžete obrousit a přelakovat. Nebojte se vrhnout na renovace i složitějších kousků jako jsou komody a skříně. Polstrované židle, křesla nebo sedačky. Materiálů je na trhu k dostání nepřeberné množství.

Brousit dřevo lze několika způsoby. Můžete použít brusné papíry, nebo jemné kotoučky brusných vrtaček. Laky na dřevo volte dle způsobu užití nábytku. Lze zakoupit i laky vhodné do dětského pokoje, tedy absolutně nezávadné.

Na polstrování je k dostání široká škála možností dekoračních a čalounických látek v metráži. Můžete si vybrat od retro vzhledu až k nejmodernějším výstřelkům. K dostání jsou také sezónní vzory, myšleno jako vánoční či velikonoční. Můžete si díky dekoračním látkám sjednotit vzhled vybavení kuchyně a obývacího poje. Opakující se vzory vytváří v podvědomí pocit klidu a ladu. Čalounické látky se vyrábí z bavlny nebo polyesteru, aby byly dostatečně odolné a vydrželi po dalších spoustu let v dobré kondici.

metráž

Na čalounění nábytku, budete potřebovat také čalounickou sponkovačku a popřípadě materiál pro výplň. Výplňovým materiálem je například rouno, které také zakoupíte v metráži. Tohle rouno se používá také při výrobě dětských zavinovaček, polštářů nebo přikrývek.

Při vašem kutilském počinu však dbejte na ochranu svého zdraví a neváhejte užít ochranných pomůcek, které jsou k dostání na trhu. Jedná se například o ochranné brýle, rukavice nebo boty se zpevněnou špičkou.