Finanční gramotnost v dnešním světě

v v=“Content-Type“ content=“text/html; charset=UTF-8″>

Moderní doba s sebou přináší mnoho nástrah i ve světě finančnictví. Marketingové fígle vás mohou za několik málo minut dovést k uzavření naprosto nevýhodné půjčky, smlouvě o účtu, který vlastně ani nepotřebujete anebo vás v dnešní době navést přímo k podvodníkům, jejichž činnost vám může s naspořenou rezervou velmi rychle zatočit. Proto je dobré přemýšlet o tom, jak s penězi nakládáte, uvažovat logicky a při rozhodování o důležitých změnách získat dostatek času na zvážení. Finanční gramotnost je oborem, po jehož povinné výuce začíná v posledních letech volat čím dál více se zvětšující počet škol.

peněženka v kapse

Mladí lidé jsou totiž na život mnohem častěji připraveni spíše podrobnými znalosti dávných bitev než tím, jak manipulovat s finančními prostředky, se kterými se budou muset naučit pracovat. Naštěstí, nedá se říci, že tento problém je na všech školách neřešen. Minimálně v matematice se lze setkat s výukou finanční matematiky, a to často i na základní škole. Snad se tedy tato cesta osvěty bude v následující letech rozvíjet ještě více a pracovat na svém zlepšení. Firmy si mohou nechat v případě finančních neznalostí poradit od specializovaných účetnických poraden, které mnohdy využívají i pro řešení celé finanční agendy podniku např. účetnictví Praha.

hromada eur

Bohužel, u starších lidí osvěta v této oblasti ještě stále pořádně chybí. Každý týden se objevují zprávy o lidech, kteří se nechali v době moderního internetového bankovnictví napálit vykutálenými podvodníky a jejichž účet nyní zeje prázdnotou. Řešeni takové krádeže bývá navíc v drtivé většině případů velmi složité a často se stane, že okradený své peníze už nikdy neuvidí. Finanční gramotnost je tématem, o kterém by se jistě mělo mluvit. Pokud totiž ve společnosti stále bude chybět povědomí o základních finančních pojmech, takových podvodů se bohužel zbavit není možné.