Jak své auto připravit na příchod zimy? Na co si dát pozor, než v zimě vyrazíte na cesty?

Na zimu je třeba připravit i auto. Víte, že jízda na zmrzlé vozovce je nebezpečná? Asi ano, ale v zimě nás toho na cestách může potkat mnohem více. 

Jak své auto připravit na příchod zimy? Na co si dát pozor, než v zimě vyrazíte na cesty?

V zimě je počasí často dost nepředvídatelné, v noci mrzne, vozovka je tak namrzlá, může na ní být sníh, když se ale oteplí, všechno taje. Někdy je to jako jízda na horské dráze, nezkušení řidiči mohou mít během zimy velké problémy na vozovce, což každoročně způsobí řadu dopravních nehod. Ovšem i zkušenější řidiči se mohou dostat do problémů, to obvykle zejména proto, že jejich auto není dostatečně připraveno. Máte své vozidlo na zimu připravené? Zkontrolovali jste všechno a víte, co je třeba udělat, než se na vozovku vydáte? 

sníh na silnici

Ty správné pneumatiky 

Během zimy by byla opravdu velká chyba vyrazit na vozovku bez zimních pneumatik. Řidiči jsou navíc povinni mít zimní obutí auta vždy, když se očekává sníh, námraza nebo špatné povětrnostní podmínky. Na některých silnicích je pak zimní výbava vozidla a to včetně zimních pneumatik, povinná a upozorňuje na to zpravidla značka. Zimní pneumatiky by tak pro každého řidiče měly být tím prvním, co si před zimní sezónou na silnici pořídí. Pokud ještě nemáte letos přezuto, udělejte tak co nejdříve, protože pneumatiky, jejich chování a schopnost reakce jsou opravdu důležité. 

Věnujte pozornost i maličkostem 

V zimě je potřeba věnovat pozornost i maličkostem, možná vám ani nedochází, co dokáže udělat s takovou karoserií posypová sůl, která se na silnicích nachází a samozřejmě se dostane i na karoserii automobilu. Nechcete, aby vám auto zrezivělo? Pak jej v zimě pravidelně myjte, aby se sůl dostala pryč. Určitě můžete na ochranu použít i řadu speciálních přípravků. V zimě budete potřebovat i stěrače, které někdy jedou skoro nepřetržitě po dobu jízdy. Dobře si tak zkontrolujte, v jakém je máte stavu. Alespoň pro jistotu. 

vozovka v zimě

A copak děláte, když ráno přijdete k autu a je zamrzlé? Potřebujete seškrábat led a odstranit sníh ze skel? Jak to děláte? Že starou známou škrabkou? Pozor na to, nejenže to může trvat docela dlouho, nemusíte odstranit všechno a to může být problém. Pokud chcete mít jistotu, že vás kousky ledu či sněhu ještě za jízdy nepřekvapí, raději se místo škrabky na led vybavte odmrazovací kapalinou.