Jaké výhody mají lidé, žijící ve vícepatrových domech

Kdo má doma schodiště, je ve značné výhodě vůči lidem, kteří se pohybují pouze po rovině, anebo využívají výtah. Možná, že vám schody připadají jako něco prachobyčejného, co nestojí ani za řeč, ale ve skutečnosti poskytují mnohem více pozitivních vlastností, než osobní výtahy.

spirálové schodiště

Někteří odborníci v oboru fyzioterapie tvrdí, že výtah má opodstatnění zejména ve výškových budovách, kde potřebujete do vyšších pater vystoupat v krátkém čase, anebo jde o výtah nákladní, v případě stěhování větších a těžších břemen. Ovšem pro běžný pohyb byste měli jízdy výtahem omezit.

Ať už si necháte zhotovit schodiště přímé, spirálové či lomené, vždy půjde nejen o významný estetický a praktický prvek v domácnosti, ale zejména o fyzioterapeutickou pomůcku. Proč chodit po schodech častěji a nejlépe několikrát za den?

točité schody

Prodlužují život – chůze po schodech je obdobou chůze do kopce (nebo z kopce) a ta je nejúčinnější pro podporu srdeční činnosti a krevního oběhu, lymfatického a imunitního systému. Svým způsobem lze tedy tento pohyb vnímat jako prostředek pro prodloužení délky života a jeho zkvalitnění.

Zlepšují fyzickou kondici – kdo je zvyklý se pravidelně hýbat, bude se cítit více svěží a vitální. Chůzi po schodech doporučujeme zejména seniorům a lidem, kteří vykonávají sedavé zaměstnání, a nemají příliš mnoho pohybu. Pokud máte schodiště na pracovišti, využívejte jej pro aktivní přestávky – namísto cigarety se raději proběhněte svižnější chůzí nahoru a dolů – několikrát po sobě.

Zlepšují náladu a bojují proti stresu – spolu s uvolněnými endorfiny z fyzické námahy se vám zvedne nálada a s tou také snáze zasáhnete ve stresových situacích.

Posilovna zdarma – krásně vypracované svalnaté nohy a přirozeně vyklenutá zdravá chodidla jsou zajímavá i na pohled, je to svým způsobem docela sexy. A pokud se vás někdo zeptá, do jaké posilovny chodíte, a kdo je váš trenér, odpovíte, že pouze chodíte pravidelně po schodech a trenérem jste vy sami.