Kdo má bazén, ať už u rodinného domku nebo u chaty, ví, že se bez filtrace neobejde. Tedy alespoň pokud chce zachovat dobrou kvalitu vody. I přes veškerou naši snahu se zkrátka nevyhneme tomu, aby se nám do vody nedostaly nejrůznější nečistoty, ať už zanesené větrem nebo smyté z našeho těla. Ty jsou pak živnou půdou pro řasy, sinice a jiné mikroorganismy. A o tom, jaký vliv naopak tyto mohou mít na nás, se asi není potřeba nijak rozvádět.

plavání v bazénu

Problém nastává v okamžiku, kdy se rozhodujeme, jaký typ filtru zvolit. Existuje totiž poměrně velké množství materiálů, ať už přírodních či umělých které lze k tomuto účelu použít. Z nich však hraje zdaleka největší prim písek. Možná se to může zdát zvláštní, že se v dnešní době plné moderní techniky spoléháme v tomto případě na něco, co používali již před tisíci lety naši předkové, avšak má to rozhodně své důvody. Tím prvním je, že písková filtrace Chlorito má zkrátka nejlepší poměr ceny a výkonu. Samozřejmě některé moderní materiály mají vyšší účinnost, avšak jsou zároveň neúměrně dražší. Ty levnější zase nepracují tak dobře.

křišťálově čistá voda

Cena ovšem není jediné plus. Další výhodou je i fakt, že písek není třeba tak často měnit. Při běžném používání vydrží jedna náplň bez problému po celou sezónu, aniž by byla nějak snížena účinnost. To samozřejmě opět snižuje cenu, neboť není potřeba často kupovat nový filtr, ale zároveň se tím zvyšuje i naše pohodlí. Je to totiž další věc, o kterou se zkrátka nemusíme starat.

Je tedy celkem jasné, proč si lidé vybírají právě písek. Musíme však přiznat, že v žádném případě nemá jen samé výhody.

Tím asi největším problémem je fakt, že ačkoliv se jedná o poměrně účinný filtr, rozhodně nezadrží ani zdaleka vše. V závislosti na velikostech zrnek zpět do bazénu proniknou i malé mikroorganismy, které zde mohou následně udělat neplechu. Je tedy nutné jej doplnit i dalšími prostředky, jako jsou například chlorové tablety. Jen tak zajistíme, že voda v našem bazénu bude po celou sezónu skutečně čistá.