Instalace a revize nouzového osvětlení má obrovský význam, i když se může zdát, že jde pouze o jakési nutné zlo kvůli předpisům. Ve skutečnosti tu nejde ani tak o předpisy, jako o lidské životy.

Návštěva divadla

Představte si, že byste se vydali s rodinou na divadelní představení a výpadek proudu by jej přerušil nebo dokonce ukončil. Lidé by se pak museli někudy dostat ven a potmě by to šlo poměrně obtížně. Nápomocné by mohlo být osvětlení displejů mobilních telefonů, ale na to nelze spoléhat, protože někteří lidé mohou zanechat mobil doma, a navíc to nemusí být dostačující pro pohyb na chodbách a schodištích. Mohla by tu také propuknout panika a v tomto chaosu se velmi špatně orientuje a zachovává klid.

divadelní hlediště

Nouzové osvětlení ve školách

Školní budovy bývají ohroženy výpadkem dodávky elektrické energie pouze v některých případech. Zejména v zimních měsících, kdy výuka trvá déle, než do 16 hodin, kdy zapadá slunce, anebo v místnostech umístěných v suterénu či bez oken, jako jsou chemické laboratoře, školní dílny apod. V těchto prostorách by také mělo být nouzové osvětlení instalováno v každém případě, protože pohyb více osob v tomto prostředí by mohl znamenat i ohrožení na životě. Dokážete si představit, že by někdo mohl dopustit, aby v naprosté tmě žáci naráželi na skleněné zkumavky nebo se poranili o ruční dílenské nástroje?

nouzové osvětlení

Společenské prostory

V zimním období mnozí lidé vyhledávají společenské akce, kde se s přáteli mohou pobavit a zároveň si trochu zasportovat a rozšířit svůj pohybový rozsah. Jde zejména o plesy s bohatou tombolou, pořádané v obcích a městech, např. v rámci občanských sdružení, jako jsou rybáři, hasiči apod. Začátek plesu bývá již po setmění a v podstatě celý jeho průběh probíhá za umělého osvětlení. Lidé se tu dokážou bavit až třeba do dvou, do tří hodin do rána. Každý ples provází i občerstvení a pochopitelně i alkoholické nápoje. A kdyby uprostřed noci došlo k výpadku elektřiny v obci na několik hodin a zrovna v okamžiku, kdy je na tanečním parketu několik desítek osob, mohlo by tu dojít i k vážným úrazům.