Vztahy mezi rodiči a dětmi

Když se narodí rodičům dítě hned od prvního okamžiku si budujete vztah. Vztah mezi vámi a vaším dítětem. První polibky, obejmutí, první slova. A tak jak si to máme na plno užívat si také zároveň musíme dát veliký pozor. Protože se dá všechno lehko zničit a dítě by si mohlo nést následky až do dospělosti. My jako rodiče předáváme naše zkušenosti, dovednosti a chování. A to vše se přenáší do našeho vztahu s naším potomkem. A jak se největším chybám vyvarovat? Co nedělat a co právě naopak dělat? Nejdůležitější je naučit se spolu komunikovat. Nemít před sebou žádné tajnosti a jednat spolu na rovinu a snažit se prostě dětem nelhat.

ruce

Dítě si na vše přijde samo. A pokud to nezjistí od vás ztratí ve vás nejen důvěru. Snažte se ať pravdu zjistí od vás, a ne od někoho jiného. Naučte se kompromisům, a to jak z vaší, tak i ze strany vašeho dítěte. Snažte se komunikovat s dětmi jako by byli dospělí. A neberte jejich pohled na věc jako směšný nebo méněcenný. Divili byste se, ale jejich stanovisko může být někdy mnohem lepší a inspirující než to vaše. A když už se ve vašem vztahu objeví hádky tak je řešit s klidem. A určitě ne s návalem vzteku. Nikdy neřešte hádky pod náporem emocí. A nikdy si nevylévejte svůj vztek na dítěti. To přináší ve většině případů hrozivé výsledky. A ve finále se tím budete trápit víc než vaše dítě. Neříkejte nikdy, že je to dítěte vina. Není to pravda a ve většině případů to je vaše vina. A vy si neumíte kontrolovat svoje emoce. Na cestě vašeho vztahu by mělo obě strany zajímat proč hádky vznikají.

rodina

A také byste se měli shodnout na tom, že to chcete změnit a společně na tom zapracovat. Za další každý máme svoje hranice. A jak se jednou dostanete za hranice budete těžko hledat cestu zpět. Proto se naučte vzájemnému zdravému respektu a přijímání hranic druhého. Povídejte si o tom, jak se každý ve vztahu cítíte. Vyslechněte si vzájemně jeden druhého a zkoušejte najít takové cesty abyste se cítili spokojení. Přijímejte zpětnou vazbu. Pokládejte si otázky typu: Co mohu udělat proto, aby nám vztah fungoval lépe? Je něco na čem ve vztahu můžeme vzájemně zapracovat?